Waga apteczna

Waga apteczna
Waga apteczna

 

Służyła w aptece lub laboratorium do bardzo precyzyjnego odmierzania składników, odczynników. Waga była niezwykle czuła. W zestawie odważników znajdowała się pęseta do ich chwytania, ponieważ każde zabrudzenie przeniesione na odważnik mogło zafałszować wynik.

Najstarsze znana wagi, a właściwie przyrządy do mierzenia masy i ciężaru  zostały wynalezione przez Egipcjan, ok. 5-7 tysięcy lat temu. Dalszych modyfikacji dokonali Rzymianie, tworząc wagę funkcjonującą pod nazwą rzymska. Cechę charakterystyczną tego przyrządu stanowiły nierównomierne ramiona: na krótszym zawieszano towar, na dłuższym natomiast podczepiany był ciężarek.

Rozwój handlu oraz towarzyszące mu nieustannie zwiększające się potrzeby ludzkie wymuszały regularne doskonalenie urządzeń, bez których takie pomiary nie byłyby w ogóle możliwe. Takim sposobem, na początku XVII wieku zaczęły pojawiać się wagi sprężynowe.

Dzisiaj, branża farmaceutyczna wykorzystuje udoskonalone modele jednoszalkowe, będące urządzeniami elektrycznymi.  Niezaprzeczalnie są one niezwykle precyzyjne oraz wygodne w użytkowaniu, jednak stare  wagi aptekarskie to urządzenia z duszą i charakterem.