Uroczyste Otwarcie Oddziału Opieki Paliatywno- Hospicyjnej, Oddziału Ginekologii Jednego Dnia, Pracowni Rezonansu Magnetycznego, Kaplicy Szpitalnej

Wstęgę przecinają: (od lewej): Jan Grabkowski- Starosta Poznański, Ewa Wieja - Prezes Szpitala w Puszczykowie, Prof. Jacek Łuczak - wieloletni szef Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Palium, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Oddział oraz nową kaplice szpitalną poświęcił JE Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki.

W języku miłośników gier liczbowych podobne wydarzenia określa się mianem kumulacji. I wielu spośród uczestników tej uroczystości a w szczególności osób zaangażowanych w pracę szpitala, mogło mieć identyczne samopoczucie. Początek roku okazał się niezwykle hojny dla aktywów szpitala, otwarto bowiem dwa nowoczesne oddziały a dodatkowo pracownię rezonansu magnetycznego i szpitalną kaplicę.

Jak powiedział Prof. Jacek Łuczak otwierając Oddział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej „gościnność, serce, wygoda, komfort - to wszystko należy się osobom cierpiącym nie tylko fizycznie, ale też duchowo, a którym pozostało jeszcze trochę życia. Taką opiekę i doskonałe warunki na pewno będą miały w Puszczykowie”. Nowy budynek, w którym mieści się oddział został zaprojektowany z myślą o chorych w stanie terminalnym, zastosowano w nim rozwiązania stwarzające rodzinom pacjentów możliwości przebywania i opieki nad chorymi. Rocznie w oddziale leczonych jest 450 pacjentów. Budowa nowego oddziału rozpoczęła się we wrześniu 2012 roku i trwała niemal rok. Koszty inwestycji (z wyposażeniem) wyniosły 5,2 mln zł. Fundusze pochodziły głównie z dotacji Powiatu Poznańskiego oraz ze środków własnych szpitala.

Oddział Ginekologii Jednego Dnia zajmujący się min. diagnostyką i leczeniem nieprawidłowości narządów rodnych będzie - działając w oparciu o najnowocześniejsze standardy – wykonywać zabiegi ginekologiczne (w roku 2012 z opieki na oddziale skorzystało 350 kobiet).

Pracownia Rezonansu Magnetycznego – za jej sprawą poszerzyły się znacznie możliwości diagnostyczne, jakie Szpital może zaoferować pacjentom. Z badań korzystać będą chorzy trafiający w stanach zagrożenia życia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz tak zwani pacjenci planowi. Zainstalowany aparat wyposażony jest w technologię Tim, która pozwala na przebadanie pacjenta bez konieczności zmiany pozycji. Specjalna konstrukcja aparatu z krótkim magnesem umożliwia badanie pacjentów cierpiących na klaustrofobię oraz dzieci. Ze względu na profil szpitala wyposażenie pozwala na badania z zakresu neurologii, neurochirurgii, ortopedii oraz kardiologii.

Kaplica Szpitalna do tej pory funkcjonująca w piwnicach oddalonych od oddziałów szpitalnych, zyskała nie tylko nowe miejsce (1 piętro budynku głównego szpitala) ale powierzchnie (65 m kw). Większość kosztów jej adaptacji udało się pokryć z datków zbieranych przez parafian z pobliskich kościołów. Projektem zajmował się prof. Zenon Błądek.