Profesor Jarosław Woroń dzieli się swoją wiedzą!

Kolejny już raz w Puszczykowie gościliśmy znakomitego naukowca. Tym razem prof. dr hab. n. med. Jarosław Woroń kierujący krakowskim Zakładem Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ, a także pracujący w Klinicznym Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii nr 1 Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie dzielił się wiedzą na temat leczenia przewlekłego bólu.

Wykład prof. Woronia poprzedziła, krótka prezentacja przygotowana przez Piotra Pietraszyka anestezjologa pracującego w naszym Szpitalu. Omówił stosowane przez naszych lekarzy nowoczesne procedury leczenia bólu pooperacyjnego.  

Później głos zabrał prof. Jaroslaw Woroń przedstawiając naszym lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom i mikrobiologom wyniki najnowszych opracowań dotyczących między innymi pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie covidem i zmagali się z bólem. Dopiero niedawno lekarze odkryli, że wirus SARS-CoV 2 rozregulowuje mechanizm odczuwania bólu i „wzmacnia” sygnał wysyłany do mózgu przez neurony. Najprościej mówiąc, pacjenta boli zdecydowanie bardziej, niż wskazywałyby na to dotychczas znane przesłanki. 

Jak zatem walczyć z bólem?

Najważniejsze, aby ból się nie utrwalił, bo wtedy staje się trudnym przeciwnikiem. Można sobie z nim poradzić, o ile będzie się do każdego pacjenta podchodzić indywidualnie. Okazuje się, że rutynowo zastosowany lek przeciwbólowy, podany bez dogłębnego wywiadu może zainicjować trudne do późniejszego usunięcia połączenie neuronowe. W efekcie niewłaściwy lek przeciwbólowy przyniesie doraźną ulgę …, ale także wiele problemów w dalszej perspektywie.

Ból musi być leczony w miejscu, w którym powstaje, a cała sztuka polega na odnalezieniu właściwej ścieżki dotarcia do jego źródła. Nie ma uniwersalnego leku na ból, a jego leczenie, zwłaszcza tego przewlekłego, wymaga czasem stosowania różnych grup leków jednocześnie. Współczesna farmakologia daje w tej materii szerokie pole do popisu.  Jednak najważniejszym zadaniem lekarza leczącego ból jest określenie jak i gdzie boli!

Bez bólu nie możemy żyć – to nasz swoisty bezpiecznik, ale trzeba umieć nad nim zapanować – podkreślał na zakończenie swojego wykładu prof. Woroń.

 

MRK

Wykład prof. Jarosława Woronia