Moździerz laboratoryjny

Moździerz laboratoryjny
Moździerz laboratoryjny

To  naczynie z tłuczkiem (tzw. pistelem) do ręcznego rozdrabniania i ucierania różnorodnych substancji. Różne typy moździerzy są stosowane w różnych zastosowaniach, m.in. w wielu rozmaitych pracowniach i laboratoriach, ale także równie popularne są jako moździerze kuchenne.

Moździerz laboratoryjny to sprzet laboratoryjny stosowany m.in. w laboratoriach chemicznych i farmaceutycznych oraz w aptekach. Najczęściej jest wykonany (zarówno naczynie, jak i tłuczek) z porcelany, kamienia (zazwyczaj agatu) lub metalu.

Służy do rozdrabniania substancji trudno rozpuszczalnych, lub też zbrylonych, a także do substancji, które stwardniały np. w wyniku prażenia lub spiekania. Zasadniczo służy do rozdrabniania niewielkich ilości substancji, ale za to do precyzyjnego rozdrobnienia ich na miałki proszek, stąd część robocza tłuczka, jak i wewnętrzna powierzchnia misy są chropowate tj. niepokryte szkliwem tak jak cała reszta moździerza. Może też służyć w czasie przygotowywania preparatu w laboratorium. Służy do miażdżenia miękkich części materii organicznej.

Moździerz apteczny jest klasycznym urządzeniem do kruszenia tabletek.