Element zestawu do płukania pęcherza

Element zestawu do płukania pęcherza

Element zestawu do płukania pęcherza

 

Do tego naczynia wlewano przegotowaną, wystudzoną wodę, która jest używana podczas endoskopowych, przez-cewkowych operacji prostaty i pęcherza. Zbiornik wężykiem łączył się z drenem, który wprowadzany był do układu moczowego operowanego. Woda w czasie zabiegu jest niezbędna do wypłukiwania wycinanych tkanek, a także do koagulacji, czyli zamykania krwawiących naczyń krwionośnych.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, gdy używano tego naczynia pielęgniarki na oddziale urologicznym, codziennie gotowały i studziły wodę niezbędną do zabiegów.

Naczynie najpierw było wyjałowione, potem w rękawiczkach wlewałyśmy do niego przegotowaną  i ochłodzoną wodę. Trzeba było przygotować wiele takich zestawów, bo przy operacjach pęcherza i prostaty zużywa się dużo wody – wspomina Aleksandra Miedziarek-Rogal

Obecnie sale zabiegowe wyposażone są w instalacje wody jałowej, która niczym woda z kranu podawana jest „ze ściany”. Woda przez cały czas poddawana jest działaniu specjalnych systemów bakteriobójczych i szczegółowo kontrolowana, aby w czasie zabiegu nie stała się źródłem infekcji.