Obchody Jubileuszu 40.lecia Szpitala

Nawet pogoda dopisała… Chociaż nie była głównym powodem napięć i stresów jakie zawsze towarzyszą organizatorom tak ważnych uroczystości. Ale po kolei, bo właśnie minęło 40. lat od chwili gdy w Puszczykowie Niwce swą działalność rozpoczął okręgowy szpital kolejowy (wtedy). Dziś szpital im. Prof. S.T. Dąbrowskiego, którego właścicielem jest powiat poznański.

Nie zabrakło ważnych gości, przyjaciół , byłych i obecnych pracowników. Całość uroczystości stanowiły gala jubileuszowa i konferencja naukowa „Zdrowie w Nauce i Praktyce”. Prezes Szpitala dr Ewa Wieja wspólnie ze Starostą Poznańskim Janem Grabkowskim, otwierając obchody jubileuszowe przypomnieli najważniejsze momenty historyczne szpitala i postaci jakie w sposób szczególny odcisnęły swój ślad w jego (szpitala) działalności. Było też planach na przyszłość o inwestycjach – tych widocznych bo już poczynionych – i o tych które wkrótce będą pisać nowe karty historii. Wyróżniono także nagrodami jubileuszowymi najbardziej zasłużonych. Z kolei dzień wcześniej w kościele w Puszczykowie odbyła się msza w intencji szpitala jego pacjentów i pracowników.

Warto wspomnieć, że wydarzenie to miało miejsce w nowej, oddanej do użytku sali konferencyjno – wykładowej, która jak się okazało także zdała egzamin. Na przybyłych gości czekała też niespodzianka, a była nią premiera filmu, zrealizowanego przy współudziale TVP oddz. w P-niu, który opowiada współczesną historię szpitala i ludzi z nim związanych. Pisząc o gościach warto podkreślić obecność samorządowców (w tym wójtów, burmistrzów okolicznych gmin), przedstawicieli samorządów lekarskich i pielęgniarskich oraz przedstawicieli władz poznańskich uczelni wyższych oraz rady nadzorczej. Przybyli także szefowie szpitali powiatowych i innych placówek leczniczych z Wielkopolski. Wszystkim obecnym raz jeszcze dziękujemy, za ich życzliwą i ważną dla nas obecność na Gali Jubileuszowej.

Zwieńczeniem części oficjalnej była wspomniana konferencja naukowa, której głównym organizatorem była dr Maria Danuta Głowacka, Prezes Polskiego Towarzystwa Nauk o Zdrowiu, na co dzień związana z Katedrą Organizacji i Zarządzania w Opiece Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w P-niu. W tle wydarzeń dało się zauważyć wystawę zdjęć tych archiwalnych i współczesnych opowiadającą – w pigułce – historię czterech dekad naszej działalności (będzie ona dostępna przez najbliższe trzy miesiące w holu budynku głównego).

 

Program rocznicy -do pobrania - plik PDF

 

Konferencja naukowa