Hiperglikemia i tkanka mięśniowa w trakcie hospitalizacji
We wtorek 18.03.2025 r. odbył się wykład pani dr. hab. n. med. Doroty Mańkowskiej-Wierzbickiej, pracującej w Katedrze Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz pełniącej funkcję prezes Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu POLSPEN.
W spotkaniu wzięli udział koordynatorzy wielu oddziałów, specjaliści oraz rezydenci.
- Każdy pacjent, który jest hospitalizowany, ale także lekarze, bez względu na charakterystykę oddziału, mogą z prezentowanych dzisiaj informacji skorzystać. W szczególności wiedza ta jest kierowana do tych, którzy prowadzą intensywne leczenie, na przykład na OIOM. Nie oznacza to jednak, że takie oddziały jak chirurgia, ortopedia czy oddział wewnętrzny nie mierzą się z problemami hiperglikemii i zmniejszania się masy tkanki mięśniowej u pacjenta przewlekle hospitalizowanego – wręcz przeciwnie. – mówi dr Dorota Mankowska-Wierzbicka.
- Dzisiejszego spotkania nie traktuję jako czystej teorii; to swego rodzaju uproszczony instruktaż, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia. Powinniśmy codziennie dbać o sposób odżywiania i kondycję tkanki mięśniowej u naszych pacjentów. To właśnie mięśnie są głównym źródłem glukozy w trakcie choroby – bez odpowiedniej rezerwy organizm nie będzie miał siły, by się dalej bronić i przywrócić balans. – kontynuuje.
Obecni na szkoleniu mogli między innymi dowiedzieć się, że:
-
Synteza tkanki mięśniowej jest mniejsza u osób nieaktywnych i starszych – występuje tu zjawisko oporności anabolicznej.
-
Po 50. roku życia masa mięśniowa spada o 1%, a siła mięśniowa o 3% rocznie.
-
20% pacjentów wróci do szpitala z powodu słabego odżywienia i braku ruchu.
-
Po pobycie na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM), powrót pacjenta do 70% wydolności organizmu zajmuje 5 lat.
-
W trakcie hospitalizacji na OIOM ogólna masa mięśni spada w tempie 1kg na dobę, a jego odbudowanie zajmuje około 6 miesięcy.
Powyższe to oczywiście fragment wielu cennych informacji, których lekarze wysłuchali w trakcie wykładu. Zainteresowanie ze strony personelu było bardzo duże, padło wiele pytań o możliwość wdrożenia nowej wiedzy w codzienne postępowanie z pacjentem.
Serdecznie dziękujemy pani dr. hab. n. med. Doroty Mańkowskiej-Wierzbickiej za poświęcony nam czas i wkład w rozwój kadry medycznej. Z pewnością przełoży się to na poprawę opieki nad pacjentami w naszym szpitalu.
MS