45 lat Szpitala w Puszczykowie

 

Szanowni Państwo!

Jubileusz jest dobrą okazją do podsumowań, refleksji, snucia planów na przyszłość. Jednak pandemia koronawirusa każe nam obchodzić ten szczególny rok, inaczej niż planowaliśmy. Życie, które często pisze nieoczekiwane scenariusze, mocno zweryfikowało nasze plany inwestycyjne, medyczne i  te związane z naszą rocznicą.

Rok jubileuszowy będziemy siłą rzeczy wspominać jako czas egzaminu.  Ogromny wysiłek organizacyjny i finansowy związany z leczeniem pacjentów zakażonych COVID 19 był równocześnie okazją do praktycznego przetestowania wielu procedur medycznych znanych jedynie z teorii epidemiologicznych scenariuszy. Z satysfakcją możemy powiedzieć, że zaliczyliśmy przyspieszony kurs medycyny zakaźnej. Ze wzruszeniem wspominamy też konkretną pomoc, jaką otrzymaliśmy w tym czasie ze strony mieszkańców okolicznych miejscowości i całego powiatu poznańskiego.  Było to dla nas  niezwykle budujące.

Mamy też konkretne powody do dumy. Uruchomiliśmy jeden z najnowocześniejszych bloków operacyjnych w  Polsce,  przyjmuje już pacjentów, a apteka szpitalna zyskała bardzo nowoczesne pomieszczenia.

Śmiało możemy mówić, że od czterdziestu pięciu lat  jesteśmy medycznym sercem Puszczykowa, a teraz także całego Powiatu Poznańskiego. Pacjenci wybierają nasz szpital przekonani, że u nas znajdą najlepsze warunki i pomoc specjalistów. To bardzo zobowiązuje. Mamy swoistą sztafetę pokoleń lekarzy, pielęgniarek, techników, kontynuujących dobre tradycje naszej lecznicy. Wciąż się doskonalimy, aby naszym pacjentom oferować jak najlepsze metody diagnostyki i leczenia. Chcemy, aby to był ich szpital, ten, w którym w przyjaznej atmosferze, pod opieką wysoko wykwalifikowanego personelu odzyskają zdrowie, siły.

Nie byłoby tych sukcesów gdyby nie grono znakomitych specjalistów, zarówno personelu medycznego jak i pracowników administracji. Szpital tworzą przecież ludzie, którzy niejednokrotnie całe swoje zawodowe życie związali z puszczykowską lecznicą. Tu zaczynali pracę, tutaj zdobywali kolejne zawodowe szlify, uczyli się od mistrzów, a wiedzę  przekazują teraz kolejnym pokoleniom. Bywa, że  wybierają się już na emeryturę. 

Z okazji naszego jubileuszu pragnę wszystkim podziękować za zaangażowanie w pracy zawodowej i rzetelność w niesieniu pomocy naszym pacjentom. Życzę Państwu wszelkiej  pomyślności w pracy zawodowej, wiele satysfakcji z niesienia pomocy innym, a w życiu osobistym szczęścia i uśmiechów losu.

                                                                                                                                    Ewa Wieja

                                                                                                                                  Prezes Zarządu      

 

 

Kiedy w 2004 roku jako samorząd przejmowaliśmy szpital w Puszczykowie, placówka była w upadłości z zadłużeniem sięgającym 30 milionów złotych. Fatalne zarządzanie lecznicą przez Zespół Klinik Specjalistycznych "Szpitale Gdańskie" spowodowało, że zamiast inwestować w leczenie naszych mieszkańców, w pierwszej kolejności musieliśmy spłacać długi. Wielogodzinne negocjacje, bardzo trudne rozmowy, ale też wielka determinacja z naszej strony oraz przychylność ówczesnych radnych sprawiły, że szpital został uratowany. Dopiero kolejnym krokiem była decyzja o inwestowaniu w placówkę, która obecnie jest jedną z najnowocześniejszych w Wielkopolsce.

I tak w 2014 roku został otwarty m.in. oddział opieki paliatywno-hospicyjnej. W kolejnych latach przebudowaliśmy oddział rehabilitacyjny. Od 2020 roku bije nowe serce szpitala – blok operacyjny z pięcioma salami i centralną sterylizatornią, który jest jednym  z najnowocześniejszych w kraju. Jego budowa kosztowała 31,5 mln złotych. Dzięki konsekwentnej polityce inwestowania, której naczelną dewizą jest dobro pacjenta, dziś nasi specjaliści przeprowadzają zabiegi w dziedzinie m.in. ortopedii, chirurgii ogólnej, urologii oraz neurochirurgii. To zestawienie pokazuje, jak szerokie spektrum działalności i specjalizacji ma lecznica, co najlepiej świadczy o jej znaczeniu nie tylko w powiecie poznańskim.  Od zawsze naszą ambicją pozostaje, aby dla personelu medycznego stworzyć nie tylko najlepsze warunki pracy, ale też dać im szansę na wykorzystanie pionierskich technik opieki zdrowotnej. Szpital, to nie tylko budynek, specjalistyczny sprzęt, to przede wszystkim ludzie – zarówno kadra medyczna, jak i administracyjna. Mogę zapewnić, że każdy, kto trafi pod opiekę puszczykowskiego personelu, znajdzie się w rękach najlepszych specjalistów.

Dziś można powiedzieć, że udało nam się uleczyć szpital. Ale to nie koniec myślenia o jego dalszym rozwoju. Mamy w powiecie plany na wiele lat i na wiele milionów złotych.

                                                                                                         

                                                                                                                        Jan Grabkowski

                                                                                                                      Starosta Poznański

 

Zapraszamy na fascynującą podróż w czasie i wspomnienia naszych pracowników

Szpital wczoraj i dziś