Samorządowe wsparcie w trakcie pandemii

 

Samorządy stowarzyszone w Metropolii Poznań przekażą szpitalom ponad 13 milionów złotych na zakup sprzętu i środków do walki z COVID-19. Ta bardzo dobra wiadomość znalazła potwierdzenie w porozumieniu, jakie zostało podpisane w  Starostwie Powiatowym w Poznaniu.

Dzięki temu nasz Szpital otrzyma 3 mln złotych na zakup sprzętu medycznego niezbędnego w walce z pandemią COVID-19.  

Pomysł przekazania środków finasowych dla szpitali walczących z pandemią zrodził się jeszcze w listopadzie 2020 roku. Wtedy samorządy stowarzyszone w  Metropolii Poznań postanowiły działać.  Najpierw od placówek zajmujących się walką z chorobą zebrano zapotrzebowanie, a potem określano formalne rozwiązania, które umożliwiają skierowanie środków na ten właśnie cel. Pieniądze pochodzą bowiem ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację programów zdrowotnych. Samorządowcy zgodnie uznali, że w obszarze zdrowia największe potrzeby wynikają obecnie z pandemii koronawirusa i stąd decyzja o zakupie odpowiedniego sprzętu. Do siedmiu szpitali ma trafić sprzęt medyczny, w tym aparaty RTG, USG i EKG, łóżka szpitalne, materace, wózki do przewożenia chorych, dźwig szpitalny obszaru COVID, kardiomonitory czy defibrylator. Pieniądze oprócz naszego Szpitala trafią do placówek samorządowych w Szamotułach, w Śremie, w Obornikach oraz do Ludwikowa, w którym jest oddział  Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. W Poznaniu wsparcie otrzyma Wielospecjalistyczny Szpital Miejski  im. J. Strusia w Poznaniu i Szpital Miejski im. F. Raszei w Poznaniu.

 

                                                         

                                                                                             

 

„Jako stowarzyszenie od początku angażowaliśmy się walkę z pandemią koronawirusa. Organizowaliśmy akcje promocyjne emitowane w mediach, wsparliśmy kadrowo sanepid, a ostatnio stworzyliśmy dodatkowe punkty szczepień. Teraz przyszła kolej na wsparcie szpitali” – mówił wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, który wystąpił w roli gospodarza spotkania. Stronami podpisanego 11 marca w Starostwie Powiatowym porozumienia byli przedstawiciele szpitali i Metropolii Poznań. W imieniu naszego Szpitala podpis złożyła Prezes Ewa Wieja.

 

MRK