Dr Jadwiga Hortensja Dąbrowska zmarła w wieku 84 lat w Paryżu

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość, która dotarła do nas z Paryża, o śmierci dr Jadwigi Hortensji Dąbrowskiej ostatniej z żyjących córek prof. Stefana Dąbrowskiego – patrona naszego szpitala.

W ubiegłym roku gościliśmy dr Jadwigę Dąbrowską w Szpitala (szersza fotorelacja w aktualnościach pod datą 15.07.2014.), urodzona 14 czerwca 1931 w P-niu, była córką naszego patrona Prof. Stefana Tytusa Dąbrowskiego. Był on od 1921 roku profesorem Uniwersytetu Poznańskiego, a w latach 1945-1946 jego rektorem.

Jadwiga Dąbrowska z wykształcenia dr filologii romańskiej, była także poetką i dziennikarką. W Paryżu gdzie mieszkała wydawała miesięcznik o tematyce kulturalno-społecznej „Teczka”. Tam też jako pacjentka oddziału onkologicznego szpitala Charles-Foix, zmarła w piątek 13 marca.

W dniu 16 marca w parafii polskiej przy St. Honore, odbyła się msza w intencji zmarłej, a potem wieczór wspomnień. Paryska Polonia powołała komitet dla uczczenia pamięci zmarłej dr Dąbrowskiej. Zgodnie z wolą zmarłej, jej pogrzeb odbędzie w Puszczykowie, uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godzinie 13.00., w czwartek 26 marca w kościele pw. Matki Bożej Wniebowzięcia przy ul. Kościelnej 1.

Podczas swojej ostatniej wizyty w Szpitalu w Puszczykowie dr Dąbrowska powiedziała obiecując kolejną „Widzę, że szpital się rozwija. Bardzo mnie to cieszy”. W tej jakże przykrej dla nas chwili wizyta ta niestety będzie jednocześnie ostatnim pożegnaniem, swój udział w uroczystościach pogrzebowych zapowiedzieli przedstawiciele zarządu i dyrekcji naszego szpitala.

W tym miejscu szczere wyrazy współczucia kierujemy do rodziny i bliskich zmarłej oraz do dr Danuty Płygawko (historyka i autorki biografii prof. Dąbrowskiego) dzięki, której nasze kontakty i relacje ze ś.p. Jadwigą Dąbrowska były tak zażyłe i serdeczne.

 

Ostatnie pożegnanie dr Jadwigi Dąbrowskiej