Komunikat Nr 1 Zarządu Szpitala w Puszczykowie

          Komunikat Nr 1 Zarządu Szpitala w Puszczykowie z dnia 14  marca 2020 roku.

Informuja o przebiegu pobytu oraz czynnościach podjętych w Szpitalu

w związku z hosptalizacją pacjentki zakażonej koronowirusem.

 

Pacjentka przyjęta została w godzinach południowych w dniu 6 marca br. do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ze skierowaniem od lekarza rodzinnego. Na skierowaniu umieszczona została adnotacja o konsultacji z lekarzem oddziału zakaźnego, który nie ustalił wskazań do przesłania na ten oddział. Pacjentka przebywała w oddziale SOR na Sali obserwacyjnej, skąd została przewieziona na oddział Internistyczny (VII piętro) i położona na Sali intensywnej opieki medycznej, gdzie przebywała do około godz. 20. Następnie przeniesiona do izolatki, w której przebywała do godzin wieczornych dnia 8 marca.

W tymże dniu po uzyskaniu informacji (telefonicznej) z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (dalej: WSSE) o podejrzeniu zakażenia koronowirusem przekazana została na Oddział Zakaźny Szpitala Miejskiego im. J. Strusia w Poznaniu, przy ul. Szwajcarskiej.

Od momentu przyjęcia do naszego Szpitala stosowano u pacjentki procedury izolacji (maseczka ustna) SOR, sala intensywnej opieki medycznej oraz izolacji kropelkowej i wzmożone środki ochrony osobistej (izolatka w oddziale internistycznym). Po wyjeździe pacjentki dodatkowo (noc 8/9 marca i 9 marca) przeprowadzono mycie i dezynfekcję oddziału SOR, oddziału internistycznego, traktów komunikacyjnych i windy, wstrzymano przyjęcia na oddział internistyczny do odwołania, na okres ok 3 godzin wstrzymano przyjęcia do Szpitala zamykając oddział SOR.

Zebrano dane osób z kontaktu bezpośredniego (pracownicy i pacjenci), które przekazano w godzinach rannych dnia 9 marca do WSSE.

W tym samym dniu, została w Szpitalu przeprowadzona kontrola przez WSSE,  w trakcie której nie zgłoszono uwag do postępowania i procedur stosowanych w Szpitalu.

Od dnia 10 marca pracownicy Szpitala (lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni) otrzymywali  decyzje administracyjne Lekarza WSSE  o objęciu 2 tygodniową kwarantanną.

Pozostający nadal w Szpitalu pacjenci z kontaktu bezpośredniego z chorą zostali poddani testom na koronawirusa. Wszystkie testy wypadły ujemnie.

Jak nas informowali pracownicy pozostający w kwarantannie domowej od 11 marca również u nich służby sanitarne rozpoczęły pobieranie testów.

W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy informację o dodatnim wyniku testu u jednej z pielęgniarek oddziału internistycznego, która opiekowała się bezpośrednio pacjentką a do dzisiaj przebywała w kwarantannie domowej. 

Osoby pozostające z pacjentką w kontakcie bezpośrednim podczas hospitalizacji objęte są procedurami WSSE, która posiada pełną ewidencję przygotowaną przez służby Szpitala.

Dalsze informacje będą przedstawiane w następnych komunikatach.

 

                                                                                                                               Zarząd Szpitala