E - recepty

Szanowni Państwo

Od 8 stycznia wchodzi obowiązek wystawiania przez lekarzy recept tylko w wersji elektronicznej. 

Jakie są zalety e-recepty ? 

E-recepta to szereg zalet zarówno dla środowiska medycznego jak i pacjentów, więc warto zacząć korzystać z tej e-usługi już dziś. Mobilność rozwiązania sprawia, że e-receptę można zawsze zabrać ze sobą i zrealizować gdziekolwiek się jest. 

Przede wszystkim e-recepta jest czytelna. Dlatego nie trzeba się już martwić, że otrzymamy zły lek albo farmaceuta odeśle nas do lekarza. Co ważne, nawet jeśli zgubimy lub zniszczymy wydruk, elektroniczna recepta nadal znajduje się w systemie e-zdrowie (P1). Wystarczy, że zalogujmy się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Można ją zrealizować w każdej aptece w Polsce.

Jeśli chorujemy przewlekle to po ustaleniu z lekarzem możemy dostać kolejną e-receptę bez konieczności wizyty w gabinecie. Leki można wybrać w ciągu 365 dni. Istnieje jednak kilka wyjątków: antybiotyki: 7 dni, leki odurzające i psychotropowe: 30 dni, preparaty immunologiczne: 120 dni. Zawsze mamy możliwość sprawdzenia, jak przyjmować lek i w jakiej dawce.

Kolejną ważną zaletą e-recepty jest to, że można ją dzielić i każdy lek wykupić w dogodnym czasie w innej aptece. Nie trzeba do tego tzw odpisów, a w dodatku  zachowujemy prawo do refundacji. Leki można odebrać osobiście lub poprosić o to dowolną osobę. Wystarczy, że podamy jej swój numer PESEL i 4-cyfrowy kod recepty.

Jak realizować e-recepty?

Najlepiej zarejestrować się w Internetowym Koncie Pacjenta. W przeciwnym razie nie dostaniemy  e-recepty na skrzynkę mailową lub SMS-em. 

Można to zrobić na https://pacjent.gov.pl/

Jeśli jednak nie będziemy mieli Internetowego Konta Pacjenta, lekarz wręczy nam wydruk informacyjny z kodem kreskowym i PIN-em. Na tej podstawie również możemy wybrać lek.