Goście z Malezji

Przez trzy dni w Szpitalu gościł wybitny specjalista z Malezji dr Mohd Hisam Bin Mauhamad Ariffin.

Przeprowadził  5 unikatowych zabiegów usuwania skoliozy u dorosłych pacjentów, a jego pracę mogli obserwować nie tylko nasi lekarze i goście z Polski, ale również specjaliści z wielu zakątków świata.

Zabiegi były transmitowane przez Internet, a przekaz obserwowały kliniki i szpitale między innymi w Niemczech, w Wielkiej Brtyanii, USA i Tajlandii. Była to wyjątkowa okazja dla specjalistów z wielu krajów, by „na żywo” obserwować pracę tego wybitnego lekarza.

Dr Mohd Hisam Bin Mauhamad Ariffin z Universiti Kebangsaan Malaysia uważany jest w świecie za jednego z najlepszych chirurgów kręgosłupa i od lat specjalizuje się w usuwaniu skolioz u dorosłych pacjentów. Używa do tego najnowocześniejszych implantów, które dzięki swojej nowatorskiej konstrukcji ułatwiają pomyślne przeprowadzenie operacji.  Najistotniejsze w jego pracy jest to, że wadę koryguje w ciągu jednego zabiegu operacyjnego.

Warto podkreślić, że w uznaniu zasług dla współczesnej medycyny dr Mohd Hisam Bin Mauhamad Ariffin otrzymał w Malezji tytuł szlachecki.

Jak tłumaczy dr Jakub Moskal Ordynator Oddziału Neurochirurgii  usunięcie skoliozy, czyli bocznego skrzywienia kręgosłupa, jest trudnym leczeniem, zwłaszcza u dorosłych, u których zniszczenia szkieletu są już zwykle olbrzymie. Poza tym kręgosłup nie jest tak elastyczny jak u dziecka i istnieje większe ryzyko uszkodzenia ważnych struktur nerwowych. W efekcie niewiele ośrodków na świecie decyduje się na leczenie dojrzałych pacjentów. Tymczasem skolioza powoduje nie tylko ogromne dolegliwości bólowe, ale zaburza pracę układu oddechowego, serca i innych narządów wewnętrznych.

Wizyta tego znakomitego gościa to efekt szkoleniowych podróży naszych lekarzy. Mieli okazję słuchać jego prelekcji na międzynarodowych konferencjach i w trakcie jednej z nich narodził się pomysł przeprowadzenia zabiegów w naszej lecznicy. Zoperowani pacjenci czują się bardzo dobrze, a dzięki nowoczesnej technice o Puszczykowie i dr Hisamie mówiono na wielu kontynentach!

Zabiegi wywołały duże zainteresowanie mediów.

Oto kilka relacji z tych wydarzeń. Wystarczy kliknąć w link

TVP

Radio Poznań