Wizyta ks. Biskupa Zdzisława Fortuniaka

Spotkanie z pacjentami i uroczysta, koncelebrowana Msza Święta – to najważniejsze punkty wizyty duszpasterskiej, jaką z okazji Światowego Dnia Chorego złożył w naszym Szpitalu Biskup Zdzisław Fortuniak.

Msza Św. podczas, której udzielono sakramentu chorych, zgromadziła w Kaplicy szpitalnej liczne grono wiernych.

Biskup Zdzisław Fortuniak w swojej homilii bardzo wiele mówił o  istocie cierpienia, które przypisane jest chorobie, a mimo to,  nawet dla głęboko wierzących bywa bardzo trudne do zrozumienia. Wspominał okoliczności ustanowienia Światowego Dnia Chorego i głęboki sens pomagania drugiemu  w potrzebie. Choć współczesna medycyna wspomagana  jest niesamowitymi technologiami, nadal najważniejsza  w procesie leczenia jest więź miedzy pacjentem, a lekarzem, pielęgniarką, opiekunem… Wtedy łatwiej pokonać cierpienie, które choć jest swoistym naśladowaniem Chrystusa bywa dla chorych zbyt trudnym doświadczeniem – konkludował ks. Biskup.

Po Mszy Św., którą biskup koncelebrował wraz z ks. Markiem Smykiem Proboszczem Parafii św. Józefa w Puszczykowie oraz o. Januszem Poksińskim Kapelanem Szpitalna – goście odwiedzili Oddział Rehabilitacji Ogólnoustrojowej i Oddział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej. Towarzyszył im Wiceprezes Piotr Reiter, Maria Karczewska Wicedyrektor ds. medycznych szpitala, a także Elżbieta  Sobkowiak Naczelna Pielęgniarka.     

Ks. Biskup Zdzisław Fortuniak miał okazję zapoznać się ze specyfiką pracy oddziałów, ale bez wątpienia najważniejsze były osobiste rozmowy z pacjentami. Dla wielu z nich było to wyjątkowe przeżycie,  zwłaszcza w tak szczególnym dniu.

Na zakończenie był też czas na krótkie spotkanie z ordynatorami wizytowanych oddziałów oraz z kierownictwem Szpitala i … bardzo ciekawe rozmowy na temat duchowości i humanizmu w obecnym podejściu do pacjenta.

Ks. Biskup dziękował całemu Personelowi Szpitala za zaangażowanie w leczenie pacjentów – błogosławiąc, życzył sił, zdrowia  i wszystkiego dobrego.

 

Duszpasterska wizyta