Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Szpital w Puszczykowie im S.T.Dąbrowskiego S.A. przeszedł pomyślnie skomplikowany proces weryfikacji  i otrzymał Certyfikat Akredytacyjny nadany przez Ministra Zdrowia. Tym samy nasza Puszczykowska Lecznica dołączyła do wąskiego grona placówek opieki medycznej, które spełniają najwyższe standardy zapewnienia wysokiej jakości świadczeń. W Polsce te wymagania spełnia zaledwie co piąty szpital.

Co to jest akredytacja?

Akredytacja (łac. accredito, zawierzyć, zaufać; od łac. credo, wiara) to system oceny poziomu opieki zdrowotnej, a jego najcenniejszym elementem jest możliwość porównania praktyki z  wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne. Są one tworzone w obszarach, które w największym stopniu wpływają na jakość i bezpieczeństwo świadczeń.

Dlatego najważniejszym beneficjentem akredytacji jest bez wątpienia pacjent, bo to właśnie on zawierza swoje zdrowie i życie wiedzy oraz doświadczeniu personelu medycznego szpitala.

Jest jeszcze jeden aspekt akredytacji – niezwykle ważny dla funkcjonowania placówki medycznej. Każdy proces zewnętrznej oceny pozwala dzięki porównaniu się z wzorcami dobrego postępowania jakimi są, przyjęte explicite, standardy akredytacyjne na określenie własnych słabych stron. Umożliwia to szybkie „zdiagnozowanie” problemu i poszukiwanie sposobów naprawy procesów wymagających ulepszenia.

Proces akredytacyjny jest dla szpitala sporym wyzwaniem organizacyjnym – zanim placówka  podda się ocenie, musi zapoznać się z kilkuset standardami akredytacyjnymi zgrupowanymi w 15 działach tematycznych i przygotować się do ich spełnienia.

Ocenę prowadzi zespół niezależnych, zewnętrznych wizytatorów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu zawodowemu doskonale znają specyfikę pracy placówek medycznych. Ocena końcowa jest wypadkową pracy szpitala jako całości i składa się na nią pełne spektrum działalności klinicznej, zarządzania i administracji.

Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje w naszym kraju od 1998. Został opracowany   i wdrożony przez Ośrodek Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie, agendę Ministerstwa Zdrowia. Polski program akredytacji opracowany na podstawie wzorów czołowych instytucji akredytujących na świecie należy do European Accreditation Network (EAN), koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej (ESQH), zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.