Zakończył się remont Oddziału Rehabilitacyjnego

Remont Oddziału Rehabilitacyjnego zaczął się na początku kwietnia – choć w tym przypadku dużo odpowiedniejszym jest określenie - przebudowa. Ze starego oddziału zostały właściwie tylko mury -  zmieniła się zarówno część hotelowa jak i pokoje personelu medycznego. Przybyło także nowoczesnego sprzętu rehabilitacyjnego. Od dziś będą korzystać z tego pacjenci, którzy w czasie remontu przyjmowani byli w innej części szpitala. Warto podkreślić, że  Oddział w tym trudnym czasie nie przestał działać!

Teraz dopiero widać, że warto było się ”pomęczyć” przez te kilka miesięcy, bo  efekt końcowy znacznie przewyższył oczekiwania. Remont został przeprowadzony z dbałością o każdy, najmniejszy szczegół, a wyposażenie dobrane z myślą o pacjentach i  personelu medycznym.

Na oddziale są teraz 32 łózka. Jest jedna sala czteroosobowa,  dwa pokoje pojedyncze – w tym tak zwana izolatka , a pozostałe sale są dwuosobowe.  Każda sala ma własny węzeł sanitarny. Komfortowe łazienki są pozbawione barier architektonicznych i urządzone z dbałością  o pacjentów poruszających się na wózkach. Ponieważ na Oddziale przebywają często pacjenci z bardzo ograniczaną sprawnością ruchową zakupiono specjalny fotel umożliwiający skorzystanie z prysznica. Dzięki temu urządzeniu pielęgniarka – bez zbędnego dźwigania pacjenta może pomóc mu skorzystać z natrysku nawet w pozycji leżącej. To ogromne ułatwienie dla chorych i przede wszystkim pielęgniarek.

Pobyt na Oddziale jest długi,  co najmniej trzytygodniowy,  dlatego każdy z pacjentów ma do dyspozycji zamykaną szafę, w której może przechowywać rzeczy osobiste. Sale wyposażone są  w najnowocześniejsze łóżka podnoszone i łamane w różnych płaszczyznach. Zapewnia to komfort zarówno pacjentom jak i personelowi medycznemu. Przy każdym łóżku jest dostęp do gazów technicznych - nie ma więc problemu z podawaniem tlenu czy też nebulizacją .

Bardzo wygodne, nowoczesne  stoliczki przy łóżkach chorych mają dodatkowe blaty, które  umożliwiają zjedzenie posiłku lub skorzystanie z laptopa.

Do dyspozycji pacjentów jest na oddziale mała kuchenka, w której można przygotować sobie kawę, herbatę, a także w dużej lodowce przechować jedzenie.

Część hotelowa zapewnia pełną  wygodę pacjentom ale co niezwykle ważne remont bardzo znacząco poprawił także warunki socjalne personelu Oddziału. Pokój lekarski i pielęgniarski są przestronne, dobrze wyposażone. 

Jak z dumą podkreśla Agata Epsztajn-Brodziak Ordynator Oddziału Rehabilitacji – dzięki unijnemu dofinasowaniu można było nie tylko zagwarantować znakomite warunki bytowe dla pacjentów i personelu medycznego ale także znacząco doposażyć Zakład Rehabilitacji. To tam odbywa się terapia. Do uniwersalnego gabinetu usprawniania dokupiono dwa urządzenia pozwalające bardziej zindywidualizować ćwiczenia dopasowując je do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.  Dzięki temu można wykonywać o wiele więcej ćwiczeń niż na tradycyjnym UGUL-u. Jest też nowoczesny sprzęt  do magnetoterapii, laser z sondą prysznicową i wiele innych drobniejszych sprzętów.

Projekt „Rozwój rehabilitacji w Szpitalu w Puszczykowie” został  sfinansowany w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 “Infrastruktura ochrony zdrowia” oraz środków własnych wypracowanych przez Szpital w Puszczykowie.  Całkowity koszt inwestycji to ponad 2 miliony 600 tyś. złotych, z czego trzy czwarte to dofinansowanie ze środków europejskich.

To wszystko  w połączeniu z fachowością i umiejętnościami  terapeutów, a także komfortem sal dla pacjentów stawiają Oddział Rehabilitacyjny w ścisłej polskiej czołówce. Mamy Oddział Rehabilitacyjny na miarę XXI wieku!

 

Rehabilitacja po remoncie