Innowacyjny zabieg usunięcia glejaka!

Czy na sali operacyjnej może być ciemno ? Jak udowodnił dziś dr Jakub Moskal, czasami nawet powinno !

W Szpitalu w Puszczykowie odbył się dziś innowacyjny zabieg usuwania guza mózgu z wykorzystaniem promieniowania ultrafioletowego. Glejaki to nowotwory mózgu, które  swoim wyglądem bardzo upodabniają się do zdrowych tkanek, dlatego ich usunięcie wymaga od operującego  ogromnego doświadczenia i precyzji. Bardzo trudno jest bowiem, „zobaczyć” gdzie powinna przebiegać linia chirurgicznego cięcia.

Początkowo dzisiejsza operacja nie różniła się od innych tego typu zabiegów, aż do chwili gdy  wykorzystano  Kwas 5-aminolewulinowy ALA . Podany w czasie zabiegu przedostaje się wraz z krwioobiegiem do guza,  w którym pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zaczyna świecić. Pole operacyjne oświetlane jest wtedy jedynie lampą UV. Dzięki temu chirurg pracując pod mikroskopem dokładnie widzi gdzie jest zlokalizowany nowotwór i bardzo precyzyjnie może go usunąć.

Operacja przeprowadzona przez zespół kierowany przez dr Jakuba Moskala Ordynatora Oddziału Neurochirurgicznego naszego Szpitala trwała blisko 5 godzin.  Pacjentka po wybudzeniu czuje się - jak na tak ciężka operację - bardzo dobrze i przede wszystkim nie odczuwa istotnych dolegliwości neurologicznych.                               

Szpital w Puszczykowie jest jedyną placówką w Wielkopolsce, w której takie zabiegi są wykonywane. Do tej pory najwięcej zabiegów usuwania glejaków w czasie „operacji w ciemności” wykonano w Bydgoszczy i w Gdańsku. Jest to w Polsce niestety  nadal rzadko stosowana procedura medyczna.  Daleko nam  choćby do Czechów czy Skandynawii, gdzie przeprowadza się ją  niemal rutynowo.

Oddział Neurochirurgii  potwierdził zatem, że należy do  ścisłej neurochirurgicznej  czołówki Polski.

 

Operacja w ciemnościach