Pamiętna chwila łącząca pokolenia

…"Dobrze ten schował, kto schował w pamięci." rzekł  Dante Alighieri, dlatego, by ludzką pamięć wspomóc – zarówno tu obecnych, jak i pokoleń, które przyjdą po nas – uczestnicy dzisiejszej uroczystości podają do wiadomości, że 15 maja 2018 roku nastąpiło  podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloku operacyjnego Szpitala w Puszczykowie im. prof. S.T. Dąbrowskiego S.A”. 

Tak rozpoczyna się tekst aktu erekcyjnego, który dziś uroczyście w obecności wielu znakomitych gości z całej Wielkopolski podpisała Prezes Szpitala Ewa Wieja i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Świadkami tego bardzo ważnego wydarzenia byli przedstawiciele wielkopolskich władz samorządowych na czele z Maciejem  Sytkiem  Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego, członkowie zarządu i radni Powiatu Poznańskiego, dyrektorzy  szpitali, szefowie  instytucji związanych z ochroną zdrowia, także przedstawiciele służb mundurowych, przedstawicieli firmy Wegner, głównego wykonawcy , przedstawicieli Kancelarii Sowisło & Topolewski oraz  instytucji współpracujących ze Szpitalem.  Gośćmi szczególnymi byli oczywiście pracownicy Szpitala: lekarze, pielęgniarki, pracownicy administracji.

Ale zanim nastąpiło uroczyste podpisanie i poświęcenie aktu erekcyjnego  Prezes Ewa Wieja przybliżyła zgromadzonym historię naszego Szpitala i scharakteryzowała obecną działalność medyczną.

…” Spośród 15 oddziałów funkcjonujących w szpitalu połowa to oddziały zabiegowe, tak wiec połowa z pośród 20 tysięcy pacjentów leczonych rocznie w Puszczykowie skorzysta z nowego bloku. ( …) Z dumą obserwuję postępy prac budowlanych, bo wiem jak bardzo ta inwestycja jest nam potrzebna. Blok operacyjny jest  sercem każdego  szpitala. Nasze obecne „serce” – jak na ponad czterdziestoletni organ wymaga już kuracji. Nowe sale operacyjne, z pewnością ułatwią przeprowadzanie unikatowych zabiegów , są również gwarancja bezpieczeństwa epidemiologicznego. Z radością patrzę na wszystkich tutaj zgromadzonych, bo rzeczywiście mamy dzisiaj powód do świętowania. A my wspólnie możemy być za chwilę świadkami wydarzenia, które symbolicznie połączy minione i przyszłe pokolenia pracowników i pacjentów naszego Szpitala…  ” – mówiła Prezes Ewa Wieja. 

Przypomnijmy , że we wznoszonym budynku znajdzie się pięć super nowoczesnych sal operacyjnych oraz centralna sterylizatornia. Blok operacyjny został zaprojektowany z uwzględnieniem najnowszych standardów wymaganych dla tego typu obiektów. Nowe stoły operacyjne, nowa aparatura do znieczulania i oświetlenie sprawią, że inwestycja – jeśli chodzi o  warunki pracy i opieki nad pacjentem – przeniesie nas daleko w XXI wiek. 

To z pewnością zakończenie długiego etapu w życiu szpitala , który zaczął się w lutym 2004 roku od ratowania budżetu, spłacania długów , potem inwestowania i modernizacji infrastruktury i sprzęt. Dopiero potem rozpoczęły się duże inwestycje w termomodernizację , w unowocześnienie zasilania i wymianę wszystkiego co można. Dziś wkraczamy w erę nowoczesności , a nowy blok operacyjny postawi nas w zupełnie innym miejscu na rynku usług medycznych. Otworzy nowe możliwości funkcjonowania.  Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek w Polsce. A przypomnę, że przed nami dalsze inwestycje i rozwój – także kadry medycznej. Mamy w powiecie plany inwestycji medycznych na wiele lat i na wiele milionów” … podsumował Starosta Jan Grabkowski, dziękując jednocześnie wszystkim osobom zaangażowanym w budowę tego supernowoczesnego obiektu.

Specjalną tubę , w której oprócz aktu erekcyjnego znalazła się elektroniczna kapsuła czasu czyli pendrive z informacjami na temat szpitala i budowy bloku operacyjnego poświęcił Biskup Senior Archidiecezji Poznańskiej Zdzisław Fortuniak. W swoje homilii wspominał Dom Ulgi w Cierpieniu z włoskiego Rotondo, który jest  niezwykłym kompleksem szpitalnym stworzonym przez ojca Pio. Ks. Biskup życzył szpitalowi aby stał się takim właśnie prawdziwym domem dla pacjentów, miejscem, w którym odzyskuje się zdrowie dzięki najnowocześniejszym zdobyczom medycyny połączonej z duchowym wsparciem.

Aby tradycji stało się zadość Prezes Ewa Wieja i Starosta Jan Grabkowski osobiście umieścili tubę z aktem erekcyjnym w ścianie jednej z sal operacyjnych. Symboliczne wmurowanie odbyło się nie tylko na oczach świadków, ale przede wszystkim wielu obiektywów kamer i aparatów licznie zgromadzonych mediów.

W Szpitalu od ponad roku działa już zrealizowany w ramach I etapu nowy szyb windowy. Umożliwia on transport chorych z oddziałów na blok operacyjny. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, nowy blok będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów  już pod koniec przyszłego roku. Koszt budowy wyniesie blisko 18 mln zł, a wyposażenie pochłonie niemal 3 miliony złotych. Inwestycja jest finansowana z dotacji powiatu poznańskiego oraz środków wypracowanych przez Szpital.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planami, to jesienią przyszłego roku blok przyjmie pierwszych pacjentów.  A długo oczekiwana i niezwykle potrzebna inwestycja zacznie służyć naszym pacjentom.  

media o nas

Witaj Wielkopolsko

Teleskop  

Telewizja STK

powiat.poznan.pl

 

Kamień Węgielny pod Blok Operacyjny