Staż studentek pielęgniarstwa

 

 

Są sumienne, dobrze przygotowane do swojego zawodu, bardzo lubiane przez pacjentów - będą znakomitymi  pielęgniarkami ! 

Tak najkrócej można podsumować staż sześciu studentek pielęgniarstwa, które w naszym Szpitalu przez trzy tygodnie sprawdzały w praktyce swoje umiejętności.  

Na co dzień są słuchaczkami II roku pielęgniarstwa na Wydziale Zdrowia Publicznego Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu. W Puszczykowie pracowały na Oddziale Kardiologicznym z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych, by w praktyce sprawdzić swoją wiedzę w zakresie pielęgniarstwa internistycznego.  

…"To dla nas nowość. Od dawna nie było takiej sytuacji w naszym Szpitalu. Pewnie dlatego, że  nie było chętnych, aby uczyć się tego zawodu i takie studia podjąć. A to tym bardziej cieszy, bo sytuacja kadrowa pielęgniarek w Polsce jest naprawdę trudna. Zdajemy sobie sprawę z tego dopiero gdy widzimy na oddziale przy naszych bliskich pielęgniarkę, która zajmuje się jeszcze trzydziestoma innymi pacjentami. Tym bardziej nas to cieszy, że takie uczennice się pojawiły, z nadzieją, że kiedy skończą szkołę, będą mogły u nas pracować”… - mówi Elżbieta Sobkowiak Naczelna Pielęgniarka, która opiekowała się stażystkami.

Studentki pielęgniarstwa pod czujnym okiem starszych koleżanek podawały dożylnie leki, pobierały materiały do badań diagnostycznych, przygotowywały bilans płynów i … przede wszystkim uśmiechem dodawały otuchy pacjentom.

…”To bardzo specyficzny zawód, do którego trzeba mieć predyspozycje. Trzeba być odpowiedzialnym, rzetelnym, sumiennym i zdawać sobie sprawę z tego, z czym wiąże się wykonywanie tego zawodu. Trzeba też lubić ludzi… ludzi w wyjątkowej sytuacji. Pacjent w chwilach zagrożenia życia, w bólu, w stresie bywa zdany całkowicie na inną osobę i dlatego  relację międzyludzkie wymagają specjalnych umiejętności. A to, czy chce się być pielęgniarką, wiadomo już od razu. Po tylu latach doświadczeń, gdy obserwuję młode adeptki zawodu, utwierdzam się w przekonaniu, że rzeczywiście tak jest… - podsumowuje Elżbieta Sobkowiak.

Zakończony dziś staż był pierwszy i jak się okazuje bardzo udany. W przyszłym tygodniu powitamy w naszym Szpitalu kolejne stażystki z  Wydziału  Zdrowia Publicznego Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu.

 

Staż studentek pielęgniarstwa