Bezcenna pomoc !

 

Wielu ludziom wydaje się, że praca na rzecz hospicjum wymaga wyjątkowych predyspozycji: silnej psychiki ale i wrażliwości,  odporności na dramatyczne losy chorych, również konsekwencji w działaniu i sumienności… Z pewnością wiele w tym racji – ale czy pacjentom hospicjum mogą pomagać dzieci? To pytanie tylko z pozoru wydaję się dziwne…bo pomagać może dosłownie każdy  - liczy się tylko pomysł i chęć do działania .

Ostanie tygodnie udowodniły, że ODDZIAŁ OPIEKI PALIATYWNO-HOSPICYJNEJ naszego szpitala ma bardzo wielu przyjaciół.

Ale po kolei

Najpierw na oddziale pojawił się pan Zenon Ciosek, który swoimi wirtuozerskimi, mini recitalami  gitarowymi wywołuje wiele wzruszeń. Pacjenci bardzo czekają na wtrokowe koncerty i na swoje ulubione melodie.

Potem pani Anna Napierała, która już od jakiegoś czasu pracuje na oddziale jako wolontariusz postanowiła w szkole, w której pracuje przygotować niespodziankę dla pacjentów. Od pomysłu do realizacji minęło kilka tygodni i teraz na ścianach oddziału zawisły kolorowe , pięknie oprawione obrazy. To nic innego jak dobrze znane puzzle, które ułożyły dzieci  ze Szkolnego Koła Wolontariackiego "Płonące serca...". Pani Anna – jak widać – w dzieciach ze Szkoły Podstawowej w Kaszczorze  bardzo skutecznie zaszczepiła idee pomagania!

Na oddział trafiły także nowe poszewki na tak zwane jaśki. Piękne, kolorowe i zabawne powłoczki powstały w czasie listopadowej akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Miejską Centrum Animacji Kultury w Puszczykowie. Każdy chętny mógł przyjść na specjalne zajęcia i … uszyć jaśki. Cały karton powłoczek wraz z książkami, które wzbogacą  oddziałową biblioteczkę został właśnie przekazany na ręce Pauliny Tomkiewicz – pielęgniarki oddziałowej.

Kolejną niespodziankę przygotowały przedszkolaki z Puszczykowa. "Leśni przyjaciele" czyli dzieci z Przedszkola  numer 3 zrobiły własnoręcznie prezenty dla każdego chorego. Świąteczne ozdoby wraz z życzeniami w imieniu dzieci przywiozła p. Joanna Górczyńska dyrektor przedszkola.    

Te piękne prezenty udowadniają, że pacjentów hospicjum można wspierać w bardzo różny sposób. Działać  mogą nawet najmniejsze dzieci, które w ten sposób zyskują coś wyjątkowego – uczą się nie tylko szacunku dla innych, ale przed wszystkim czerpania radości z bezinteresownego pomagania!  

Oddział Opieki Paliatywno-Hospicyjnej jest na pewno wyjątkowy, a dzięki takiemu wsparciu staje się choć w części namiastką prawdziwego domu i wielopokoleniowej rodziny.

W imieniu pacjentów bardzo serdecznie za to dziękujemy!

 

A jeśli ktoś z Państwa chciałby włączyć się w to pomaganie zapraszamy do zajrzenia pod ten link.

 Zaproszenie do współpracy!