Biała sobota

Lepiej zapobiegać niż leczyć – to hasło już po raz kolejny przyświecało zorganizowaniu w puszczykowskim szpitalu Białej Soboty.

23 września 2017  zarówno przed szpitalem jak i w gabinetach MEDICORU czekali na chętnych lekarze specjaliści, pielęgniarki,  a także konsultanci instytucji związanych z ochroną zdrowia. Akcja od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku trwała dłużej, poszerzono także grono specjalistów, którzy udzielali porad.

Białą sobotę zorganizowano we współpracy z Wydziałem Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Całość badań i konsultacji była  finansowana z budżetu powiatu poznańskiego.

Prezes Zarządu Ewa Wieja i wiceprezes Piotr Reiter  wraz ze starostą poznańskim Janem Grabkowskim osobiście sprawdzali czy badania przebiegały sprawnie i zgodnie z planem. W Puszczykowie byli obecni także członek Zarządu Powiatu w Poznaniu Zygmunt Jeżewski, Teresa Gromadzińska oraz Elżbieta Tonder z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz Elżbieta Bijaczewska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Poznaniu. 

Z bezpłatnych porad lekarskich mogli korzystać mieszkańcy powiatu poznańskiego, wystarczyło się tylko uprzednio zapisać  na  badania. Bez zapisów szczepiono natomiast przeciwko grypie – każdy kto ukończył 50 lat mógł po wykluczeniu przeciwskazań bezpłatnie się zaszczepić. Z tej oferty skorzystało bardzo wiele osób.

Na zainteresowanych czekali laryngolodzy, alergolodzy, kardiolodzy i diabetolodzy oraz neurolodzy i psycholodzy.  Wykonywano badania słuchu, konsultowano także podejrzenia boreliozy. Do dyspozycji chętnych był  także videodermatoskop umożliwiający badania w kierunku nowotworów skóry i USG badający metodą Dopplera tętnice szyjne. Na przedszpitalnym parkingu stanął także mammobus, do którego zaproszono kobiety w wieku 50-69. A dla osób, które chciały zbadać stan układu kostnego zaoferowano badania densymetrycznych w kierunku osteoporozy. Choć przed szpitalem stanęło miasteczko namiotowe pogoda szybko zweryfikowała plany. Stanowiska, na których przed wizytami u lekarza mierzono poziom cukru we krwi ciśnienie i poziom cholesterolu przeniesiono na szpitalne korytarze. Z prostego powodu – aparatura pomiarowa na dokuczliwym zimnie i deszczu odmawiała posłuszeństwa, a  dokonanie tych badań przez pacjentów było warunkiem przyjęcia w gabinetach specjalistów. Ale jak podsumowała Elżbieta Sobkowiak,  Naczelna Pielęgniarka – szpital zawsze jest przygotowany na plan B. 

Przed szpitalem przez cały dzień na chętnych czekali specjaliści w punkcie informacyjnym NFZ, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, z Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, oraz punktu edukacyjnego Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz z Powiatowej  Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Krótko mówiąc  nie  tylko badano ale edukowano -  tłumaczono jak zdrowo i higienicznie żyć, jak prawidłowo  się odżywiać ale też jak i kiedy reagować na pierwsze niepokojące symptom ze strony naszego organizmu. 

O dobry nastrój dla wszystkich zadbało Melo Radio, a chętni i odważni mogli wziąć udział w konkursach  zorganizowanych dla nich przez powiat i Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Trzeba było wykazać się jedynie wiedzą na temat Szpitala w Puszczykowie i Powiatu Poznańskiego. Było warto,  bo nagrody wręczane przez samego starostę Jana Grabkowskiego okazały się bardzo cenne. 

Wiele z osób, które postanowiły przeznaczyć sobotę na kompleksowe zadbanie o swoje  zdrowie podkreślało, że dzięki takiej akcji może skorzystać w jednym dniu z porad wielu specjalistów. To dla wielu z nich także rodzaj „oswajania się” z lekarzami, z badaniami i ze strachem przed ewentualną niekorzystną diagnozą. Na szczęście coraz więcej osób rozumie, że systematyczne badania profilaktyczne są jedynym sposobem na uniknięcie konsekwencji lekceważenia stanu własnego zdrowia. A  Biała sobota  jest idealnym sposobem na takie zadbanie o siebie!

 

Biała Sobota 2017